Реформа охорони культурної спадщини – чи буде толк?

397px-wikipedia_loves_monuments_awards_ceremony_-_023810 грудня 2015 Міністр культури В. Кириленко пообіцяв, що новий Закон про охорону культурної спадщини розглянуть вже цього року. Втім, нас, вікіпедистів, найбільше цікавить, чи прискорить новий закон наповнення реєстру пам’яток культурної спадщини? 

Проблему наповнення реєстру пам’яток культурної спадщини вікімедійці  помітили ще у 2012 році, коли тільки починали займатися конкурсом “Вікі любить пам’ятки”. Як зазначалося у доповіді координатора конкурсу-2012, на той час вікімедійцям вдалося зібрати колекцію з 30 тисяч пам’яток, тоді як міністерству – лише 3476.

7 березня 2015 озвучувались  більші цифри – 8 тисяч пам’яток в реєстрі проти 70 тисяч, відомих ГО “Вікімедіа Україна”. Але співвідношення 1:9 залишилося приблизно таким же.

1 грудня на сайті Міністерства культури з’явилася стаття директора Науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень Ольги Пламеницької – “Час збирати каміння: Мінкультури реформує збереження пам’яток“, яка пролила світло на порушену проблему. Автор описує кволість наповнення реєстру так:

Зарегульованість процесу формування Держреєстру з боку центрального органу охорони культурної спадщини, яким від 2006 року є Міністерство культури, продемонструвала повний провал.

За 10 років до Реєстру внесено лише 7550 об’єктів всіх видів, з яких лише 66 пам’яток архітектури та 434 пам’ятки археології національного значення. Весь же потенціал України фахівцями обчислюється (і то лише приблизно) у понад 146 тисяч пам’яток.

За 10 років Мінкульт лише двічі вносив Кабінету Міністрів проекти постанов щодо надання пам’яткам охоронного статусу (у 2009 і 2012 роках). Неефективність такого “централізованого” алгоритму формування реєстру є очевидною.

Але чи допоможе новий законопроект вирішити проблему реєстру?

Насправді, цей законопроект був зареєстрований у Верховній Раді ще 22 грудня 2014 під номером 1533. Міністр культури В. Кириленко анонсував цей законопроект 24 березня 2015 року і час від часу згадував про перспективи його прийняття публічно.  До речі 25 квітня  2015 В. Кириленко особисто брав участь у церемонії нагородження переможців конкурсу “Вікі любить пам’ятки”, тож мав можливість перейнятися проблемою.

Втім аналіз змісту законопроекту не дозволяє впевнено казати про позитивні перспективи. Переважно в ньому йдеться про новий тип пам’яток – “всесвітнього значення”, говориться також про обмеження на розміщення реклами на об’єктах, але власне ст. 14, яка описує процедуру занесення об’єкту культурної спадщини до реєстру, лишається без змін.

Опубліковано у Аналітика, Культура і мистецтво. Додати до закладок постійне посилання.

1 Response to Реформа охорони культурної спадщини – чи буде толк?

  1. Viktor Vechersky коментує:

    Щоб Реєстр наповнювався пам”ятками, треба над цим працювати щодня, 5 днів на тиждень, протягом усього року. А якщо рилом торгувати і не підписувати накази про занесення до Реєстру 800 пам”яток тільки за 2015 рік – то діла не буде. Закон тут ні до чого: треба працювати.

    Вподобано 1 особа

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s