В Уфі завершився Вікі-сабантуй

P1270754

Виступає учасник з України Віктор Семенюк

25 квітня на базі Башкірського державного університету пройшла відкрита міжнародна науково-практична конференція «Вікіпедія та інформаційне суспільство», присвячена 10-річчю Башкирської Вікіпедії. Науковий форум став одним з головних в комплексі заходів «Вікі-Сабантуй-2015», що проводилися НП «Вікімедіа РУ».

Відкрив роботу форуму проректор з наукової роботи БашДУ Вадим Захаров. Він розповів, що БашДУ є центром вивчення башкирської мови та літератури. Студенти і випускники факультету башкирської філології та журналістики є потенційними авторами інформаційних текстів і для електронного середовища. На базі факультету працює лабораторія комп’ютерної лінгвістики, яка проводить моніторинг та аналіз наповнюваності інтернет-ресурсів рідною мовою. Співробітники лабораторії, зокрема, провели науковий аналіз башкирської Вікіпедії.

Все це дозволило університету взяти активну участь у підготовці та проведенні масштабного наукового заходу. Форум був присвячений вивченню проблем, завдань і перспектив тих розділів Вікіпедії, які присвячені корінним народам Росії та створені на їх рідних мовах.

Також до учасників конференції із вітальним словом звернулася письменниця, активний редактор Вікіпедії башкирською мовою Гузаль Ситдикова.

У конференції взяли участь більше 100 осіб. Були учасники з Польщі, Естонії, України, Казахстану, Ізраїлю, Філіппін і представники башкирської, удмуртської, татарської, саха, Тива, лезгинської, сибірсько-татарської, російської Вікіпедій. Було багато вчителів зі шкіл районів і міст Республіки Башкортостан. Учасники ділилися своїм досвідом в області вільного поширення знань, обговорили питання взаємодії національних проектів. Активісти регіональних спільнот інтернет-енциклопедії поділилися знаннями і напрацьованим досвідом, поговорили про взаємодію національних проектів. Найбільш жвава дискусія точилася навколо національних Вікіпедій малих народів Росії, авторського права, збільшення кількості статей на різних мовах, а також проблем взаємозв’язку розвитку мов та інтернет-ресурсів. Університет видав збірник матеріалів конференції, який отримали всі доповідачі.Wiki-Sabantuy_2015_(2015-04-25)_01

26 квітня зранку відбулася вікіекспедиція до археологічних пам’яток Чишминського району республіки, а пообіді – екскурсія до Національного музею Республіки Башкортостан.

Для вікіспільноти не є відкриттям те, що переважна більшість корінних народів РФ не може повноцінно навчатися рідними мовами (навчання мовою підміняється вивченням мови), що у багатьох народів відсутня сучасна словникова база рідної мови та відбувається постійне обмеження використання корінних мов народів Росії на державному рівні. Звісно, Російська Федерація, якби була федеративною державою де-факто, а не лише де-юре, мала б заохочувати розвиток мов корінних народів. Насправді ж, переважна більшість тамтешніх національно-культурних автономій обмежуються лише популяризацією фольклору та народної кухні. Без зайвих пояснень зрозуміло, які наслідки можуть чекати на тих, хто публічно виступатиме про необхідність видання більшої кількості літератури, газет, журналів мовами малих народів Росії, хто вимагатиме навчати дітей рідною мовою.

Проте, в Башкортостані та, зокрема, в Уфі дорожні знаки і чимало вивісок на вулицях двомовні, всюди на адмінбудівлях герб республіки (без двоголового орла) та національні прапори, велика кількість мечетей. Очевидно, що Башкортостан – потужний край, який у майбутньому міг би стати повноцінним державним утворенням.

Більше інформації – у Вікіновинах.

Advertisements
Опубліковано у Закордонний досвід, Конференції. Додати до закладок постійне посилання.

1 Response to В Уфі завершився Вікі-сабантуй

  1. harmyder коментує:

    Якось нечемно писати, що він міг би стати державним утворенням.

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s