Євромайдан: очима вікіпедистів

Рік тому на Євромайдані загинув дописувач української Вікіпедії Ігор Костенко. Посмертно Ігор був нагороджений званням Героя України. До річниці цієї трагічної дати зробимо стислий огляд:  Євромайдан – як він представлений у Вікіпедії?

В Українській Вікіпедії категорія Євромайдан нараховує 348 статей загальним обсягом 7,4 МБ. Якщо відфільтрувати політиків – 298 статей обсягом 6 МБ. Стаття Список загиблих учасників Євромайдану (раніше перейменована на “Небесну сотню”)  стала третьою за відвідуваністю статтею української Вікіпедії за підсумками 2014 року.

Українська стаття “Євромайдан” описує весь хід подій, починаючи від першого виходу студентів 21 листопада і до втечі Януковича 21 лютого.  Частково цю статтю дублює інша стаття – “Революція гідності” (її було запропоновано до приєднання), в окремі статті винесено 1-й, 2-й і 3-й штурми Євромайдану, також створено статті про всіх загиблих героїв Небесної сотні.  Визначення Євромайдану в українській Вікіпедії звучить так:

“Національно-патріотичні, протестні акції в Україні, передусім, проти корупції, свавілля правоохоронних органів та сил спецпризначення, а також на підтримку європейського вектора зовнішньої політики України.”

Для порівняння, англійська вікіпедія, розділяє поняття Євромайдану  (Euromaidan) і Української революції 2014 (2014 Ukrainian revolution). Якщо “Євромайдан” на думку англомовних дописувачів – це

хвиля демонстрацій і акцій громадянської непокори […] у підтримку глибшої євроінтеграції

, то українська революція на їх думку відбулася протягом 5 днів 18-23 лютого і характеризувалася

“швидкою послідовністю змін української соціополітичної системи, включно зі зміною уряду, поверненням до попередньої конституції  і призначенням президентських виборів”

Російська вікіпедія, більшість дописувачів якої є підданими В. Путіна, описує Євромайдан так:

масова багатомісячна протестна акція в центрі Києва […]  у відповідь на призупинення урядом Азарова підготовки до підписання угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом і підтримана виступами населення в інших містах України.

В статті акцентується увага на тому, що наслідком Євромайдану, мовляв, стало відторгнення Криму і багатомісячна війна на Сході України.

Польська Вікіпедія описує Євромайдан як найбільшу за всю історію української незалежності хвилю протестів, розв’язка якої очима поляків виглядала так:

Віктор Янукович, під тиском західної громадськості, а також хвилі обурення в країні вирішив відновити конституцію 2004 року, й оголосити дострокові вибори. 21 лютого міліція була усунута  з вулиць Києва і Янукович покинув столицю.

Окремий розділ присвячено падінню комуністичних символів у містах України.

Французька Вікіпедія також відзначає Євромайдан, як найбільший проєвропейський виступ. Лише французам і чехам вдалося розмістити у своїх статтях про Євромайдан фотографії не тільки з українських акцій, але й демонстрацій у їх власних столицях – Парижі та Празі.

Іспанська і португальська Вікіпедії відмінні тим, що відзначають її досягненням не тільки усунення від влади особисто Януковича, але й “проросійської Партії регіонів”. Обидві Вікіпедії відзначають участь представників українських церков (вказуючи як виняток церкву Московського патріархату). Але іспанцям до того ж удалося розгледіти серед протестувальників ще й  “ультраправу Свободу” і “фашистську групу Правий Сектор”.

Загалом же станом на 20 лютого 2015 року статті про Євромайдан містять 52 мовні версії Вікіпедії.

З трагічної дати пройшов рік. Проте ми досі не знаємо імена осіб, що скоїли злочин проти Євромайдану, досі ніхто не притягнений до відповідальності. Відтак, і статті про Євромайдан досі лишаються недописаними.

Advertisements
Опубліковано у Хроніка подій | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s