Сьогодні виповнюється 14 років Вікіпедії – вільній енциклопедії.

14 років тому, 15 січня 2001 року Джиммі Вейлз та Ларрі Сенгер оголосили про створення Інтернет-проекту – «Вікіпедія».

Попередником Вікіпедії була Нупедія, створена 2000 року, тексти якої мали писатися виключно експертами та науковцями. Вікіпедія спочатку планувалася лише допоміжним майданчиком для розвитку Нупедії. Але сталося так, що ідея енциклопедії, яку може редагувати кожен, перемогла, і 2003 року Нупедія  була закрита, натомість Вікіпедія стала одним із найпопулярнішим сайтів світу.

Трішки статистики. Станом на сьогодні Вікіпедія нараховує  288 мовних розділів, з яких 129 нараховують більше 10000 статей. Якщо підсумувати досягнення усіх 288 мовних розділів, то до свого 14-ліття Вікіпедія підійшла з такими показниками:

  • 2,3 мільйони зображень
  • Більше 34 мільйонів статей
  • Близько 51, 7 мільйонів  дописувачів
  • Понад 1,9  мільярдів редагувань

Щомісяця Вікіпедію відвідують близько 20 мільярдів разів (рекорд – 22,17 мільярди, був поставлений у вересні 2014-го), причому за останні 5 років ця цифра подвоїлася:

Відвідуваність Вікіпедії впродовж останніх 5 років. Джерело -  http://reportcard.wmflabs.org/#

Відвідуваність Вікіпедії впродовж останніх 5 років. Джерело –
http://reportcard.wmflabs.org/#

Кількість “активних” дописувачів, які щомісяця роблять у проекті хоча би 5 редагувань сягає 80 тисяч. При цьому якщо кількість дописувачів англомовної Вікіпедії поступово знижується, то інші мовні розділи, навпаки  – приваблюють нових дописувачів.

Дописувачі Вікіпедії впродовж останніх 5 років

Дописувачі Вікіпедії впродовж останніх 3 років

Українська Вікіпедія серед 288 мовних розділів посідає 16-е місце за кількістю статей (понад 547 тисяч)   і  18-е – за відвідуваністю (88,9 млн за підсумками грудня 2014), причому протягом останніх 7 років цей показник поступово поліпшується:

2Авторитет Вікіпедії поступово зростає. На сторінках Вікіпедія:Публікації про Вікіпедію  можна знайти перелік публікацій про вікіпедію як в ЗМІ, так і в наукових виданнях. Свого часу наповнювати українську Вікіпедію закликав учених тодішній міністр освіти – Іван Вакарчук.

Кількість  активних дописувачів української Вікіпедії порівняно невелика – лише близько 800 учасників роблять щонайменше 5 редагувань щомісячно і близько 150 – щонайменше 100 редагувань щомісяця. За цим показником українська Вікіпедія посідає 12-е місце серед усіх мовних розділів (станом на листопад 2014).

Кількість дуже активних українських вікіпедистів в останні 5 років.

Кількість дуже активних українських вікіпедистів в останні 5 років.

Роль Вікіпедії. Останнім часом Вікіпедія стає не тільки енциклопедією, але й відзеркаленням і навіть учасником подій нашого життя. Принаймні 4 рази вікіпедисти різних країн оголошували страйки  проти законопроектів, що посягають на свободу слова і свободу поширення інформації. В кількох країнах вікіпедисти стали ініціаторами прийняття законів щодо свободи панорами (подібний законопроект підготували і українські вікіпедисти).   Ініційовані вікіпедистами конкурси “Вікі любить пам’ятки” та “Вікі любить Землю” привернули уваги громадськості до питань збереження пам’яток культурної спадщини і природи.

У фонді “Вікімедіа” останнім часом все частіше підкреслюють, що матеріали Вікіпедії є “вільними“, тобто їх можна копіювати і поширювати без додаткових узгоджень з їх авторами.  Звичайно, “вільний” статус жодним чином не впливає ані на якість текстів, ані на точність інформації чи красу художніх творів. Проте в сучасному світі, світі всепроникливої бюрократії, яка вибудовує найвишуканіші перешкоди, інколи вражаючі своєю химерністю та безглуздістю, “вільні ліцензії” стають чи не єдиним надійним захистом поширення знань і гарантом інтелектуального прогресу людства.

Опубліковано у Вікіпедія, Некатегоризовано | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s