Законопроект щодо Свободи панорами зареєстровано у Верховній Раді

29 грудня року, що минув, у Верховній раді було зареєстровано Проект Закону про внесення доповнень до Закону України “Про авторське право та суміжні права” (щодо свободи панорами), ініціатором і розробником якої була спільнота української Вікіпедії.

свобода панорами законопроектСвобода панорами – це  положення в законах про авторське право, що дозволяє фото та відеозйомки будівель та скульптур, які постійно знаходяться в громадському місці, та подальшу їх публікацію. При цьому авторські права не вважаються порушеними.

Свобода панорами вже запроваджена у більшості країн Європи, за винятком Франції, Італії, Бельгії та Греції. В Росії Свобода панорами поширюється на будівлі, проте не поширюється на пам’ятники і скульптури. В Україні, а також сусідній Білорусі положення про Свободу панорами відсутнє, що ставить поза законом фотографів, які фотографують сучасні пам’ятники або будівлі  без узгодження з їх архітекторами або скульпторами.

Фотографії пам’ятників Шевченку в Україні і Канаді, опубліковані в проекті Вікіпедії із дотриманням вимог авторського права. Вирізка з календаря “Вікі любить пам’ятки – 2013“, ліцензія – Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Для вікіпедистів ця проблема є особливо актуальною. У проекті Вікісховищі, фотографії якого використовуються в усіх мовних розділах Вікіпедії, діє жорстке правило, що забороняє публікацію фотографій, якщо зображений на них об’єкт охороняється авторським правом, а відповідний дозвіл від власника авторських прав – відсутній. Адміністратори Вікісховища прискіпливо слідкують за виконанням цих правил. Наприклад, нещодавно з Вікісховища були вилучені усі фотографії будівлі Верховної ради України, оскільки було виявлено, що авторські права її архітектора – Володимира Заболотного (1898-1962), ще не вигасли.

Саме тому українські вікіпедисти минулого року взялися за розробку законопроекта щодо Свободи панорами. Остаточний текст законопроекту написав вікіпедист Dghooo. Ще 20 листопада 2014 цей законопроект було схвалено Громадською радою при Міністерстві культури України й запропоновано міністерству виступити з відповідною законодавчою ініціативою, проте Міністерство на цю пропозицію так і не відреагувало.

Натомість пропозицією зацікавився депутат Верховної ради Тарас Юрик з Тернопольської області (фракція «Блоку Петра Порошенка».) Згідно з інформацією на сторінках Вікіпедії, безпосередньо до депутата з цього приводу звертався краєзнавець і фотокореспондент, а також активний дописувач української Вікіпедії і один з переможців конкурсу “Вікі любить пам’ятки – 2014” – Микола Василечко. 

Станом на початок року законопроект передано на розгляд чотирьом комітетам Верховної ради – з питань науки і освіти, з питань бюджету, з питань запобігання і протидії корупції і з питань європейської інтеграції. Спільнота дописувачів Вікіпедії, а також мільйони читачів Вікіпедії з нетерпінням чекають на розгляд Законопроекту у Верховній Раді.

текст публікації доступний на умовах ліцензії cc by-sa-4.0

Опубліковано у Культура і мистецтво, Співпрація з державою. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s